„Możemy dobrze słyszeć, lecz źle słuchać” Alfred Tomatis
Metoda Tomatisa to specjalistyczny program służący do stymulacji neurosensorycznej, który wspiera rozwijanie uwagi słuchowej, poprawia zdolności w zakresie poznawczym, motorycznym i emocjonalnym. Opiera się ona na unikalnej technologii, która modyfikuje dźwięk i muzykę, aby stymulować korę mózgową. Z uwagi na to, że ucho jest jednym z najważniejszych narządów percepcji, metoda Tomatisa® skutecznie wpływa na aktywność układu nerwowego. Opiera się na integracji sensorycznej oraz neuroplastyczności mózgu – oznacza to zdolność mózgu do zmiany swojej struktury i działania pod wpływem doświadczeń i otoczenia. Według najnowszych badań, niezależnie od wieku, w hipokampie powstają nowe komórki nerwowe, a ich połączenia mogą się zmieniać. Jest to doskonałe uzupełnienie innych metod terapeutycznych i pedagogicznych, jest skierowana do dzieci, dorosłych oraz osób starszych z nieprawidłowościami z zakresu neurologii.
Elektroniczny efekt bramkowania zastosowany w Metodzie Tomatisa® pozwala na skuteczną mobilizację mięśni kosteczek słuchowych ucha środkowego. Działanie to stymuluje aktywność mózgu, co sprzyja zakresowi skupienia uwagi i wybiórczości uwagi. Mózg jest zainteresowany tym, co się dzieje, więc uruchamia się mechanizm równowagi i poprawia się odbiór informacji. Podczas procesu treningowego mózg znajduje się w stanie wysokiego skupienia. Podczas treningu uwagi słuchowej słucha się muzyki za pomocą specjalnych słuchawek Tomatisa® Infinite. Tradycyjnie przekazują dźwięk przez powietrze (przewodnictwo powietrzne) i kość (przewodnictwo kostne).
Alfred Tomatis, lekarz otolaryngolog i foniatra, opublikował 14 książek oraz liczne artykuły, w których odkrył związek między słuchem a głosem. Im bardziej upośledzony jest słuch, tym gorsza jest jakość głosu. Alfred Tomatis poświęcił całe swoje życie na rozwijanie tej metody, w swoich badaniach, sformułował trzy podstawowe „prawa Tomatisa®”:
Głos wydaje tylko dźwięki odbierane przez ucho.
Modyfikacja słuchania powoduje natychmiastowe zmiany wokalne.
Stosowanie Metody Tomatisa® przez odpowiedni czas pozwala długoterminowo poprawić jakość wydawanych dźwięków, dźwięków mowy.
Metoda Tomatisa® Warszawa Wawer może być stosowana równolegle z innymi formami wsparcia, innymi terapiami.
Uwaga jest zdolnością do świadomej selekcji i zwracania uwagi na wybrane przez nas bodźce lub konkretne myśli. To gotowość i czujność pozwalają mózgowi odbierać informacje. Zaburzenia uwagi u dzieci i dorosłych to trudności z koncentracją na zadaniu.
Głos – sposób, w jaki analizujemy i odbieramy dźwięki z otoczenia, warunkuje zdolność do ich powtórzenia. Dźwięk naszego własnego głosu, przekazywany jest do ucha za pośrednictwem kostnym – czyli poprzez drgania kości czaszki, który potem analizowany jest przez nasz mózg. Między uchem, mózgiem i głosem istnieje ciągła wymiana informacji. Gdy w naturalnym sprzężeniu zwrotnym następują zakłócenia – zaburzeniu ulega uwaga słuchowa oraz głos – wpływa to na rytm, barwę i natężenie głosu, czego skutkiem może być – niechęć do wypowiadania, komunikowania się, zaburzona jest płynność wypowiedzi, trudności artykulacyjne, utrata kontroli głosu. Metoda Tomatisa® ma na celu odtworzenie prawidłowego funkcjonowania połączeń między uchem, mózgiem a głosem.
Mowa – Terapia Tomatisa® jest bardzo przydatna dla osób z opóźnieniami w mówieniu. Świadome posługiwanie się głosem może wpływać na zdolność mówienia, tzw. świadomość fonologiczna.
Uczenie się – Terapia Tomatisa poprzez użycie dźwięku mającego w naturalny sposób zaskoczyć mózg, oddziałuje na plastyczność mózgu. Ułatwia to przyswajanie wiedzy, poprawia kompetencje szkolne. Metoda Tomatisa pozwala uczniom m.in.z: dysleksją, na rekompensatę trudności w uczeniu się poprzez korzystanie z innych sieci neuronów.
Koordynacja i motoryka – ucho, oprócz tego, że jest jednym z ważniejszych narządów zmysłu w naszym ciele, jest również narządem ruchu. W uchu wewnętrznym znajduje się również przedsionek, który ma za zadanie informować mózg o najmniejszym nawet ruchu naszego ciała, oraz ma bardzo duże znaczenie dla koordynacji i motoryki. Trudności z koordynacją i motoryką mogą mieć związek z układem przedsionkowym i przejawiać się z opóźnieniami w rozwoju ruchowym , takimi jak – chodzenie, bieganie, obustronna koordynacja ruchowa, skakanie, utrzymywanie równowagi czy pionowej pozycji itp. Terapia przetwarzania słuchowego Metodą Tomatisa®, kładąc nacisk na przekazywanie niskich i rytmicznych dźwięków, oddziaływuje bezpośrednio na przedsionek i pozytywnie wpływa na napięcie mięśniowe, motorykę, koordynację, prawidłową postawę ciała.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu – zgodnie z najnowszą hipotezą, u osób ze spektrum autyzmu, neurony lustrzane, które są rozmieszczone w różnych obszarach mózgu, nie są w stanie działać w prawidłowy sposób. Są one istotne w rozumieniu działań, zamiarów i emocji innych ludzi. Dzięki nim planujemy ruchy, odczuwamy empatię, przewidujemy działania, mają znaczenie w interakcjach społecznych. W trakcie Metody Tomatisa® oddziałujemy bezpośrednio na neurony lustrzane, wspomagając rozwijać zdolności komunikacyjne, poznawcze, zdolności do interakcji, aby ułatwiać funkcjonowanie osobom ze spektrum autyzmu, zespołem Aspergera, z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego, zespołem Downa.
Przyswajanie języków obcych – dziecko, w trakcie rozwoju uczy się swoistego kodu dla języka, jaki go otacza. Każdy język, jest przede wszystkim zespołem specyficznych dźwięków i rytmów – pewnego rodzaju muzyką. Nakładają się na nie pozostałe elementy językowe. W trakcie Metody Tomatisa®, terapeuta, dobierając specjalne programy, stosuje techniki ułatwiające przyswajanie danego języka, którego się uczymy.
W naszych gabinetach Stacja Reakcja w Wawrze, używamy jedynie najnowszego pod względem technologicznym, certyfikowanego sprzętu na licencji TOMATIS DEVELOPPMENT S.A. a nasi terapeuci ukończyli specjalistyczne, intensywne szkolenia z zakresu Metody Tomatis® dla dzieci młodzieży oraz osób starszych. Firma TDSA czuwa nad odpowiednim stosowaniem tej metody w zakresie technicznym oraz merytorycznym, zgodnie z odpowiednimi normami, bierze udział w badaniach klinicznych we współpracy z uniwersytetami i centrami badań o międzynarodowej renomie.